Literatura podróżnicza, które wciąga

Literatura podróżnicza cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Swoją popularnością ustępuje chyba jedynie romansom oraz kryminałom, które bardzo ciężko jest zdeklasować. Popularność książek podróżniczych bierze się z faktu, że najzwyczajniej lubimy podróżować, a o miejscach do których boimy się pojechać, lub po prostu nie możemy chcemy dowiedzieć się jak najwięcej z innych źródeł. Zachęcające do zakupu i lektury książek podróżniczych jest także to, że mamy w Polsce wielu autorów, którzy doskonale zapisują swoje obserwacje z podróży, jednocześnie skłaniając czytelnika do refleksji. Do grona najgłośniejszych nazwisk zalicza się Martyna Wojciechowska. Szerszemu gronu znana jest nie tylko ze swoich fenomenalnych książek, ale także programów telewizyjnych (co jest dosyć popularne w przypadku podróżników). Fani jej programów zdecydowanie powinni sięgnąć także po książki, które posiadają niesamowity klimat i wciągają. 

Literatura, która wciąga i uczy

Można śmiało powiedzieć, że ciężko doszukać się wad w książkach Martyny Wojciechowskiej. Przede wszystkim jest to literatura bardzo przystępna. Każdy kto oglądał program Martyny Wojciechowskiej, albo słuchał audycji z jej udziałem w radiu zdaje sobie sprawę z tego, że mówi ona w bardzo przyjemny sposób, którego aż chce się słuchać. Podobnie jest w przypadku tekstu pisanego. Autorka pisze lekko, opisy przyrody są barwne, a sama dobiera taką tematykę, która po prostu wciąga. Jest to przepis na sukces, który Martyna Wojciechowska wykorzystuje w stu procentach. Bardzo interesujące są miejsca, o których opowiada. Stanowią one zazwyczaj takie tereny, do których pojedzie raczej mały odsetek czytelników. Wojciechowska opowiada o nich jednak w taki sposób, że czytelnik czuje się jakby właśnie tam był. Jest to o tyle dobra lektura, że autorka wgłębia się w klimat miejsca i w elementy dla niego charakterystyczne. 

To co znamienne u Martyny Wojciechowskiej to poruszanie tematów doniosłych społecznie, co zazwyczaj wiąże się z położeniem określonych grup społecznych w danym kraju. Autorka otwiera oczy, że nie każdy ma w życiu tak dobrze jak my, chociaż praktycznie nic nie zależy w tej materii od człowieka. Czytając o tym, z czym Wojciechowska spotkała się na własne oczy, czytelnik staje się bardziej świadomy i skłonny do refleksji. To bardzo ważny element. Wiele osób po lekturze książek Wojciechowskiej zaangażowało się społecznie, co także należy ocenić pozytywnie.

Jeden z lepszych wyborów

Jakkolwiek na polskim rynku wiele jest wspaniałych książek podróżniczych, to jednak te autorstwa Martyny Wojciechowskiej zajmują szczególną pozycję. Nie ma chyba książek tak bardzo angażujących, wciągających i dających czytelnikowi tak dużo.